Учим с радост по метода на сугестопедията
Новият център по класическа сугестопедия „Вихровения” въвежда световнопризнатата практика в обучението на първокласници
Знанието е радост и може да се постигне с лекотата на игра, без умора и напрежение. Как е възможно това? Благодарение на метода на сугестопедията, с помощта на който се учи бързо, лесно и приятно, усвоява се многократно по-голямо количество материал в сравнение с класическите методи на обучение, а домашната работа е табу. За последното, разбира се, най-много се радват децата.
Със занималня за първокласници стартира дейността си новият център по класическа сугестопедия „Вихровения” към Образователен център „Медиа”. Така за първи път в София, след възраждането на сугестопедичното обучение в България, и ученици от първи клас ще „учат с радост” благодарение на уникалния метод на преподаване.
Новият сугестопедичен център се намира на ул. „Отец Паисий” 53 в столицата и беше открит на 17-ти ноември с лекция на Ванина Бодурова на тема „Сугестопедията – учене и живот с радост”. Ванина Бодурова е главният обучител и вдъхновител за утвърждаването на сугестопедията в България и е ученичка на световноизвестния професор доктор Георги Лозанов, създател на сугестопедичния метод; тя е още и управител на Фондация „Проф. д-р Георги Лозанов и проф. д-р Евелина Гатева”, както и кръстник на „Вихровения”. В духа на идеите на центъра, по време на откриването се проведоха и творчески ателиета за деца от програмата „Творческо сърце” на „Медиа”, както и фотоизложба на Ирина Кунева – „Silver bird”.
Сугестопедията е педагогическа система за обучение, съчетаваща познания от медицината, психологията и педагогиката. Тя представлява холистичен подход, който стимулира едновременно интелектуалната дейност, емоциите и физическото състояние на човека. Създадена е през 70-те години от професор д-р Георги Лозанов и призната следващото десетилетие от международна комисия на ЮНЕСКО като „по-висша методика на обучение за много предмети и много групи обучаеми”. Сугестопедията стимулира неизследваните възможности на човешката личност да възприема и придобива знание в състояние на радост и спокойствие, като работи за изолиране на евентуалните травми и напрежение от учебния процес. Тя стъпва на творческия потенциал на човека и развива личността благодарение на търсената хармония, баланс, вдъхновение и лекота, с които преподавателят подхожда към учебния процес.
Новият център по класическа сугестопедия „Вихровения” е едно от първите подобни учебни заведения у нас, последователи на алтернативните методи на обучение, които работят за развитие на цялостния потенциал на деца и възрастни. „Вихровения” ще предлага още курсове по английски, немски и френски език за деца и възрастни, творчески ателиета, както и занималня от първи до четвърти клас.
„Да учим с радост е мисията на Образователен център „Медиа”, а сугестопедията е един от най-преките, приятни и резултатни пътища до тази наша цел”, споделя Мария Дерменджиева, управител на „Медиа”, под чиято шапка е новият сугестопедичен център. Според нея, утвърждаването на сугестопедичното образование в България е естествен процес, който среща все по-вече партньори и последователи, както сред учебните и арт центрове, така и сред учащите се. Според Ванина Бодурова „сугестопедията е методът на бъдещето”, по който ще бъдат обучавани децата ни. „Обичайте ги тези деца, обичайте ги и им се усмихвайте, колкото можете повече, дори когато ви ядосват, обичайте ги …”, е повелята на професор Лозанов, завещана на Ванина Бодурова в последните години от житейския му път.
Още за сугестопедията
Съставил: Ванина Бодурова
Сугестопедията е социално-отговорна педагогическа система, която се грижи за развитието на потенциалните възможности на човека – т. нар. резерви на човешката личност, както от психологически, така и от физиологичен аспект. Чрез сугестопедичния процес на обучение се постигат следните резултати:
- Разкриване на интелектуалните, творчески, паметови резерви на човешката личност.
- Обучението винаги е съпроводено с ефект на почивка.
- Винаги се наблюдава повишаване на емоционалния тонус на личността.
- Освобождаване от страха към ученето и стимулиране на постоянната жажда за знания.
- Винаги има благоприятен образователен ефект, смекчава агресивните тенденции на характера на учащите и им помага да се приспособят към обществото.
- Обучението е придружено със значителен психопрофилактичен и психотерапевтичен ефект.
- На физиологично ниво, имунната система на тялото се засилва по време и след процеса на възприемане на многократно увеличен материал.
В основата на делото на професор Лозанов стоят седем закона, които събират внимателно построена, научно експериментирана и изследвана система на обучение. Законите са следните:
- 1. Любов към човешкото същество.
- 2. Свобода на избор от голямо разнообразие на стимули.
- 3. Убеденост на преподавателя, че нещо необикновено, различно от обществената сугестивна норма се случва.
- 4. Многократно увеличен учебен материал.
- 5. Връзката Цяло-част, част-цяло. Частта чрез цялото при създаване на материали, програми, динамиката на учебния процес.
- 6. Златната пропорция, която съществува навсякъде в природата и в класическите произведения на изкуството. На психологично ниво се изразява като индикатор на липсата на умора.
- 7. Използване на класическото изкуство По време на учебния процес както при деца, така и при възрастни, широко се използват шедьоври на класическото изкуство, за да се създаде необходимата атмосфера, която да подпомогне възприемането на нови знания, като се подобрява културата на обучаеми и обучители.
В сугестопедията се използват три групи средства за създаване на материали:
Психологични: основани на широката база изследвания в областта на сугестологията
Дидактични: Спазване и прилагане на всички изисквания на Министерството на Образованието, които са структурирани според сугестопедичните изисквания, като се разширяват областите на интерес и се преодолява т.нар. минимум на обществената сугестивна норма.
Артистични, основани на класическото и т.нар. сугестопедично изкуство, създадено и изследвано от проф. д-р Евелина Гатева.
Сугестопедичното обучение учи, че знанието е радост, може да се постигне без напрежение, умора или разболяване. Тя е начин за предпазване от дидактогенни състояния, липса на мотивация и от комплекса негативни ефекти, които съпровождат един неправилно организиран учебен процес.